Konsultacyjna hemostaza i zakrzepica

Dziedzina hematologii staje się coraz bardziej złożona, szczególnie w zakresie zaburzeń hemostatycznych i zakrzepowych. Paradoksalnie jednak liczba praktykujących hematologów klinicznych w Stanach Zjednoczonych była statyczna lub nawet się zmniejszyła. Wielu lekarzy praktykujących hematologię, zarówno ci w społeczności, jak i ludzie z kręgów akademickich, łączą swoją praktykę z praktyką onkologii medycznej, tym samym osłabiając ich doświadczenie kliniczne i zakres czytania. Z tych powodów konsultacyjna hemostaza i zakrzepica wypełniają ważną niszę. Będzie to cenny zasób dla zapracowanego hematologa ogólnego i dla intensywnie pracującego internisty, który coraz trudniej będzie uzyskać fachowe konsultacje hematologiczne. W swoim przemyślanym wstępnym rozdziale na temat procesu konsultacyjnego dr Kitchens przytacza Will Rogers: Każdy jest ignorantem, tylko na różne tematy. Ta książka ma na celu zmniejszenie tej ignorancji poprzez objęcie szerokim zakresem tematów w dziedzinie hemostazy i zakrzepica. Jest podzielony na sześć sekcji. Część I zawiera wstęp do procesu konsultacyjnego, badania laboratoryjne i ogólne podejście do pacjenta z krwawieniem. Część II obejmuje różne schorzenia prowadzące do krwawienia: hemofilię, chorobę von Willebranda, immunologiczną plamicę małopłytkową, rozsianą wykrzepianie wewnątrznaczyniowe i dysfunkcję płytek. Część III dotyczy procesów zakrzepowych, w tym zakrzepicy żył głębokich, trombotycznej plamicy małopłytkowej i zespołu przeciwciał antyfosfolipidowych. Cieszyłem się, że znalazłem całe rozdziały poświęcone tematom, które zbyt często stanowią podtytuł w większych podręcznikach, w tym zakrzepicę żylną w nietypowych miejscach i zespół podpajęczynów. Ta sekcja pokazuje także rosnące nakładanie się hematologii i medycyny sercowo-naczyniowej z dwoma rozdziałami dotyczącymi zakrzepicy tętniczej. Część IV nazywa się, trochę zwodniczo agentami farmakologicznymi . Z pewnością zajmuje się zwykłymi antykoagulantami i środkami antyfibrynolitycznymi, ale zawiera również pewne zwięzłe informacje na temat transfuzji. Krótki, ale cenny, ostatni rozdział dotyczy miejscowych środków hemostatycznych.
Ostatnie dwie części książki obejmują specjalne obszary. Problemy specyficzne dla kobiet omówiono w rozdziałach dotyczących zakrzepowego ryzyka terapii antykoncepcyjnej i po menopauzie hormonalnej. Autorzy tego rozdziału nie mieli dostępnych ostatecznych wyników Inicjatywy na rzecz Zdrowia Kobiet, ale dyskusja kończy się wnioskami. Inne rozdziały obejmują zaburzenia krzepliwości i stany zakrzepowe w ciąży. Część VI zawiera to, co redaktorzy nazywają specjalnymi względami i obejmuje różnorodne tematy od ambulatoryjnej terapii antykoncepcyjnej do hemostazy i zakrzepicy na oddziale intensywnej terapii. Ponadto, redaktorzy wybrali kilka bardzo ważnych obszarów, w których hematolog często jest ekspertem, w tym filtry żył głębokich i znieczulenie neurozyjne.
Pokrywa do okładki, ta książka ma znacznie mniej niż 700 stron, ale jest obszerna. Przestrzeń jest dobrze wykorzystana, z wieloma przejrzystymi tabelami. W poszczególnych rozdziałach wszystkie wykresy i diagramy są czarno-białe, ale są cztery strony pomocnych kolorowych tabliczek
[przypisy: skierowania do sanatorium lista oczekujących, umów wizytę u lekarza, przychodnia vitamed ]
[przypisy: tetniak aorty, medicus wągrowiec, dyzuria ]