Poglądy na praktykowanie lekarzy i opinii publicznej na temat błędów medycznych

Lekarze nie doceniają stopnia, w jakim opieka medyczna, która wcześniej była prosta, nieskuteczna i bezpieczna, jest teraz złożona, skuteczna i niebezpieczna. Blendon i in. (Wydanie 12.12) informują, że lekarze są świadomi błędów medycznych, ale uważają, że raport Instytutu Medycyny poważnie wyolbrzymia ogrom problemu. Część tego błędnego przekonania może być zakorzeniona w psychice lekarzy. Lekarze, ze względu na pochodzenie i wykształcenie, wydają się być osobami zorientowanymi na sukces, dla których porażka jest nie do pomyślenia. Oczekiwanie nieomylności lekarzy wzmacnia tę postawę.
Nasza kultura przypisuje winę za wypadki – perspektywę, która utrudnia obiektywną analizę błędów medycznych. Jednym z wyzwań stojących przed opieką zdrowotną będzie ustanowienie kultury bezpieczeństwa w środowisku wolnym od winy, pozwalając tym samym na odpowiednią analizę i wdrożenie skutecznych rozwiązań.
Idąc w kierunku kultury bezpieczeństwa, lekarze mogą zwrócić się do swoich kolegów z pielęgniarstwa. W ostatnim badaniu jakościowym, 2 503 pielęgniarek z 22 ośrodków akademickich Centrum Nauk Zdrowotnych w Kanadzie uczestniczyło w 33 grupach fokusowych. Pielęgniarkom z każdej grupy zadano sześć pytań dotyczących bezpieczeństwa w odniesieniu do ich praktyki w szpitalu. Odpowiedzi były jednoznaczne. Pielęgniarki opisały środowisko szpitalne jako chaotyczne i niebezpieczne . Dwadzieścia trzy tematy związane z systemami i pacjentami wyłoniły się z grup fokusowych. Tematy te będą stanowić podstawę do dalszego badania czynników, które powodują błędy medyczne i kroków, które będą potrzebne, aby zmniejszyć częstotliwość i dotkliwość problemów.
James A. Robblee, MBA, MD
University of Ottawa Heart Institute, Ottawa, ON K1Y 4W7, Kanada
[email protected] ca
Wendy L. Nicklin, RN, M.Sc.A., CHE
Ottawa Hospital, Ottawa, ON K1Y 4W7, Kanada
2 Referencje1. Blendon RJ, DesRoches CM, Brodie M i in. Widok praktykujących lekarzy i opinii publicznej na błędy medyczne. N Engl J Med 2002; 347: 1933-1940
Full Text Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Nicklin W, McVeety JE. Kanadyjska pielęgniarka postrzega bezpieczeństwo pacjentów w szpitalach. Czy J Nurs Leadersh 2002; 15: 11-21 [Erratum, Can J Nurs Leadersh 2002; 15 (4): 5.]
MedlineGoogle Scholar
Powołanie się na artykuł (1)
[podobne: poradnia aa warszawa, angiogeneza, nfz sanatoria kolejka oczekujących ]
[hasła pokrewne: olx rzepin, spychalscy środa wlkp, angiogeneza ]