Stealth Sterydy

Leczenie pacjentów otrzymujących długotrwałą terapię kortykosteroidami wiąże się z wieloma zagrożeniami, w tym z supresją osi nadnerczy i możliwością zakażenia niezwykłymi organizmami. Lekarz zdający sobie sprawę z ryzyka wystąpienia takich powikłań może podjąć odpowiednie kroki w leczeniu, ale nierozpoznane stosowanie kortykosteroidów może mieć poważne konsekwencje. Niedawno zaopiekowaliśmy się trzema pacjentami, którzy otrzymali leki zawierające kortykosteroidy od niekonwencjonalnych lekarzy.
Pacjent przyjmował tabletki, które przez sześć miesięcy nazywał czarnymi kulkami z Chin na reumatoidalne zapalenie stawów. Nabył je od przyjaciela, który uzyskał je od specjalisty zielarskiego w Kolorado, kosztem 8 USD za 30 kul (w przybliżeniu za 5 dni dostaw). Pacjent zauważył, że jeśli ich nie zażyje, na koniec dnia poczuł się źle. Przypisał uczucie przytłaczającego dobrego samopoczucia w leczeniu, ale nie miał innych klinicznych cech długotrwałego stosowania sterydów. Był zaznajomiony z wpływem prednizonu na wcześniejsze konwencjonalne leczenie zapalenia stawów i był pewien, że nowy lek nie zawiera sterydów. Pacjent odesłał innych pacjentów do swojego przyjaciela, ponieważ był pod takim wrażeniem wyników. Analiza laboratoryjna chińskich czarnych kulek metodą spektrometrii masowej gazowej wykazała, że zawierają hydrokortyzon. Fragmenty pigułek ekstrahowano rozpuszczalnikiem i przekształcano w etoksymetylotrimetylosililowe etery steroidów przed ich analizą chromatograficzną. Obecne związki zidentyfikowano na podstawie porównania z czasami retencji i widmami masfragmentograficznymi czystych standardów sterydowych.
Dwóch pacjentów otrzymało leki z kliniki w Mexicali w Meksyku. Pacjent 2 udał się tam, aby znaleźć lekarstwo na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Dostał tabletki, które, jak mu powiedziano, nie zawierały sterydów, nie wywoływały efektów ubocznych i pomogłyby mu przerwać długoterminową terapię steroidową zaleconą przez jego amerykańskiego lekarza. Po roku leczenia, przedstawił on naszej instytucji habitus cushingoidalny. Dostał diagnozę raka przełyku, kawitacyjnego zapalenia płuc i opryszczkowego zapalenia rogówki. Analiza laboratoryjna tabletek wykazała, że zawierały hydrokortyzon.
Pacjent 3 odwiedził Meksyk w celu leczenia objawów ze strony układu mięśniowo-szkieletowego i zażywał leki, o których wiedział, że może je uzyskać, ale nie w Stanach Zjednoczonych. Po czterech miesiącach tej terapii został przyjęty do naszego szpitala z powodu zapalenia płuc i niewydolności oddechowej wynikającej z infekcji płucnych i ośrodkowego układu nerwowego za pomocą Coccidioides immitis. Mimo intensywnej terapii przeciwgrzybiczej zmarł 18 dni później. Badania laboratoryjne przyjęć potwierdziły supresję osi nadnerczy. Lek został oznaczony jako betametazon, silny, długo działający glukokortykoid.
Niedawno opisano dostępność w Meksyku sterydów do leczenia astmy *, a lekarze zdali sobie sprawę z użycia nielegalnych sterydów anabolicznych. Łatwy dostęp do kortykosteroidów w Stanach Zjednoczonych, jak w przypadku Pacjenta 1, nie został jednak zgłoszony i jest bardzo niepokojący. Istnieje tendencja do zakładania, że terapie oferowane przez niekonwencjonalnych praktyków są nieskuteczne i zwykle nieszkodliwe. Chcemy ostrzec kolegów o dostępności silnych, niezidentyfikowanych sterydów wszystkich typów na rynku krajowym, jak i zagranicznym.
Anne M. Joseph, MD, MPH
Veterans Affairs Medical Center, Minneapolis, MN 55417
Thomas Biggs, MD
Michael Garr, MD
University of Minnesota, Minneapolis, MN 55455
Jasbir Singh, Ph.D.
Frank A. Lederle, MD
Veterans Affairs Medical Center, Minneapolis, MN 55417
Odniesienie * Rubin BK, LeGatt DF, Audette RJ. . Meksykański lek na astmę: układowe steroidy na łatwowiernych gringo. Skrzynia 1990; 97: 959-61.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(3)
[przypisy: hormon luteinizujący, olx rzepin, spychalscy środa wlkp ]