Czynniki związane z rozwojem alergii na orzechy w dzieciństwie ad 5

Spożywanie orzeszków ziemnych podczas ciąży wahało się od nie więcej niż 28 razy w tygodniu u matek dzieci uczulonych na orzeszki ziemne. Sześćdziesiąt pięć procent matek noworodków z pozytywnym testem prowokacji orzeszków ziemnych nie pamiętało spożywania orzeszków ziemnych podczas ciąży, procent podobny do tych dla grup kontrolnych atopowych i normalnych (odpowiednio 61 procent i 71 procent, P> 0,1). Jednak 17 procent matek noworodków z pozytywnym testem prowokacji orzeszków ziemnych spożywało orzeszki ziemne co najmniej siedem razy w tygodniu w okresie laktacji, w porównaniu z 5 procentami matek w grupie atopowej i prawidłowych grup kontrolnych łącznie (P = 0,03). To powiązanie nie było już znaczące po dostosowaniu. Dane retrospektywne analizowano pod kątem matczynego stosowania kremów piersiowych zawierających olej arachidowy (o stężeniu od 0,3% do 100%). Matki 35 procent dzieci z pozytywnym testem prowokacji orzeszków ziemnych używały takich kremów; odsetek ten nie różnił się istotnie od odsetka matek w grupie kontrolnej atopowej (47 procent) lub w normalnej grupie kontrolnej (24 procent).
Rysunek 1. Rysunek 1. Odsetek dzieci, które zostały narażone na preparaty do skóry z olejkiem orzechowym (panel A) lub bez oleju z orzeszków ziemnych (panel B). W przeciwieństwie do tego, analiza danych dotyczących kremów nałożonych na skórę niemowląt wykazała, że 84% dzieci uczulonych na orzeszki ziemne i 91% osób z dodatnim wynikiem testu prowokacji orzeszków ziemnych było narażonych na działanie kremów zawierających olej arachidowy w ciągu pierwszych sześciu miesięcy. życia – znacznie wyższy procent niż w przypadku kontroli atopowej (53 procent) i normalnej (59 procent) (P <0,001) (Figura 1A). Stosowanie tych kremów miało miejsce głównie w okresie, gdy dzieci cierpiały na wysypki i poprzedzały wystąpienie objawów alergii na orzeszki ziemne. W przeciwieństwie do tego, nie było znaczącej różnicy między trzema grupami pod względem tempa stosowania kremów dla niemowląt nie zawierających oleju arachidowego (Figura 1B).
Tabela 3. Tabela 3. Wyniki wykorzystania preparatu orzecha arachidowego w analizie logistyczno-regresyjnej. Ponieważ jedna z grup kontrolnych została wybrana na podstawie obecności wyprysku, analiza logistyczno-regresyjna danych kontrolnych przypadku nie uwzględniała niezależnych skutków wysypki. Jednak dane na temat miejscowej ekspozycji na olej arachidowy zostały przeanalizowane, aby upewnić się, że te efekty nie są wtórne w stosunku do wysypki i spożycia mleka sojowego lub formuły sojowej, które już okazały się ważne (Tabela 3). Związek ten pozostał znaczący, gdy wyniki zostały skorygowane o wysypki i spożywanie mleka sojowego lub formuły sojowej.
Przeprowadzono dalszą analizę liczby różnych preparatów zawierających olej arachidowy stosowanych przez dzieci w trzech grupach. Średnio dzieci uczulone na orzeszki ziemne były narażone na działanie 1,91 produktów olejów z orzeszków ziemnych, w porównaniu z 0,93 i 0,81 odpowiednio dla kontroli atopowej i prawidłowej (F = 11,62, P <0,001). Ograniczenie porównań tylko do dzieci, które były narażone na te produkty w ramach każdej grupy, dało wartości odpowiednio 2,10, 1,75 i 1,37 (F = 4,30, P = 0,015).
Dyskusja
Widoczny ostatnio wzrost częstości występowania alergii na orzeszki ziemne był trudny do wyjaśnienia, chociaż jest podobny do ogólnego wzrostu chorób alergicznych w dzieciństwie.5 Stwierdziliśmy, że w kohorcie dzieci w wieku przedszkolnym alergia na orzeszki ziemne została potwierdzona przez podwójnie ślepą próbę, placebo. kontrolowane prowokacje pokarmowe miały ważne powiązania, które utrzymywały się po dostosowaniu do innych czynników, z historią alergii na orzeszki ziemne w rodzinie, spożywaniem soi przez niemowlę, wczesnym pojawieniem się egzemy, innymi wysypkami z wyciekami i strupami oraz narażeniem na miejscowe preparaty zawierające olej arachidowy
[patrz też: acetilcisteina bexal, urologia warszawa szpital, prądy interferencyjne ]
[patrz też: piodermia zgorzelinowa, izotek a alkohol, piodermia ]