Jutro Lekarze: Ścieżka do udanej praktyki w latach 90

Natelson dołącza do ugruntowanej tradycji, kiedy oferuje porady jutrzejszym lekarzom w tej czytelnej i prowokującej książce. Być może jego największym wkładem jest entuzjazm dla medycyny i jego optymistyczna wizja przyszłości praktyki medycznej. W ostatnich latach uzdrowiony zawód uzdrawiania znalazł się pod coraz większym atakiem. Wielu krytyków to lekarze, którzy czują się zagrożeni przez utratę autonomii, statusu i dochodu. Lekarze zauważają, że rosnąca presja regulacyjna i potrzeba praktykowania medycyny defensywnej sprawiły, że zabawa stała się lekarska. Doradzają studentom medycyny, aby poszukiwali alternatywnych ścieżek kariery zanim będzie za późno i starają się przekonać własne dzieci, aby nie chodzili na lekarstwa. Ich niezadowolenie i utrata idealizmu są słyszane przez młodszych ludzi w naszym społeczeństwie i mogą tłumaczyć zmniejszającą się liczbę osób zgłaszających się do szkół medycznych. Brzmiący optymistycznie ton autora daje więc bardzo pożądany głos. Uznając, że potężne siły dramatycznie przekształcają praktykę lekarską, twierdzi on, że uczniowie powinni postrzegać te zmiany jako stwarzające nowe możliwości dla lekarzy w dziedzinie geriatrii, medycyny rehabilitacyjnej i podstawowej opieki zdrowotnej. Opisuje model medycyny integracyjnej , który jest holistyczny i humanistyczny i podkreśla umiejętności komunikacyjne lekarzy i relacje z pacjentami. Niektórzy czytelnicy rozpoznają podobieństwa do modelu biopsychospołecznego. Poprzez dzielenie się żywymi przykładami zaczerpniętymi z jego doświadczeń w naukach neurobehawioralnych, Natelson przekonująco argumentuje, że studenci muszą przyjąć ten model dla satysfakcjonującej praktyki medycznej w nadchodzących dziesięcioleciach.
W swojej istocie ta książka rozwija przesłanie kontrkulturowe: uczniowie muszą wznieść się ponad dominującą kulturę w naszych szkołach medycznych, która kładzie tak wielką wagę na technologicznych aspektach medycyny, która zdewaluuje medycynę integracyjną. Zachęcam studentów do przyjęcia odpowiedzialności za własne uczenie się jest podstawową zasadą teorii wychowania, obawiam się, że obraz, który maluje Natelson, jest zbyt ekstremalny i potencjalnie bardzo zwodniczy dla niewtajemniczonych. Oczywiście moc procesu akulturacji pozostaje silna, szczególnie w klinikach. Jednak wiele szkół na różnych etapach reformuje swoje programy nauczania, aby edukacja medyczna była bardziej dostosowana do potrzeb przyszłych lekarzy. Reformy te kładą nacisk na uczenie się oparte na problemach i umiejętności komunikacyjne. Studenci, którzy są zmotywowani, aby posłuchać przesłania Natelsona, nie muszą już opracowywać własnego kursu bez wskazówek i wzorców.
Drugą kwestią jest to, że autor rzadko zapewnia zrównoważony pogląd na kontrowersyjne kwestie; raczej on przedstawia opinie i przepisuje. Istnieją wyraźnie inne opinie. Na przykład, Natelson twierdzi, że studenci nie powinni martwić się o pieniądze, ponieważ wszyscy lekarze mogą z łatwością spłacić dług edukacyjny. Pomimo tych zastrzeżeń, myślę, że ta książka zapewni ważną perspektywę doktorowania i edukacji dla studentów medycyny, a także dla osób rozważających zawód lekarza.
Richard J. Pels, MD
Cambridge Hospital, Cambridge, MA 02139

[patrz też: gumtree poznań zwierzaki, mxd morfologia, sabamed ]