Leczenie za pomocą agonisty hormonu uwalniającego hormon luteinizujący u nastolatków o niskim wzroście ad 8

Przy okresie leczenia trwającym prawie cztery lata okres wzrostu został wystarczająco wydłużony, aby spowodować umiarkowany wzrost dorosłości u młodzieży z idiopatycznym niskim wzrostem i u osób z rozpoznawanymi zespołami ograniczającymi wzrost. Hormon wzrostu, względnie bezpieczny i umiarkowanie skuteczny lek 41-43, który jest często stosowany w celu zwiększenia wzrostu u dzieci z niskim wzrostem, które nie mają niedoboru hormonu wzrostu, został przepisany 11 pacjentom, z których żaden nie miał niedoboru hormonu wzrostu . Pacjenci leczeni zarówno hormonem wzrostu, jak i agonistą LHRH osiągali największy wzrost wysokości. Ponieważ leczenie hormonem wzrostu nie zostało losowo przypisane, nie możemy jednoznacznie stwierdzić jego skutków. Stosowanie hormonu wzrostu nie wpłynęło na wielkość przyrostu wysokości wynikającego z terapii agonistą LHRH.
Zmniejszona gęstość mineralna kości lędźwiowo-szkieletowej podczas leczenia i niewystarczająca akceleracja kości mineralnej po leczeniu były głównymi działaniami niepożądanymi w grupie agonistów LHRH. Niska gęstość mineralna kości pod koniec okresu dojrzewania jest szczególnie niepokojąca, ponieważ do 45 procent całkowitej masy ciała dorosłego jest normalnie naliczana w wieku od 11 do 18 lat.44 Ryzyko złamania w wieku dorosłym podwaja się z każdym spadek SD w kości gęstość mineralna.45 Ograniczeniem naszych badań jest brak danych wyjściowych dotyczących gęstości mineralnej kości, szczególnie u nastolatków z zespołami ograniczającymi wzrost, chociaż gęstość mineralna kości u nastolatków z idiopatycznym niedoborem wzrostu leczonych LHRH agonista był również bardziej prawdopodobny niż u nastolatków leczonych placebo powyżej SD poniżej średniej populacyjnej. Ponieważ nie było dowodów na przyspieszoną akrecję minerału kostnego po zakończeniu liniowego wzrostu, a ponieważ nastolatkowie z niską gęstością mineralną kości ze względu na odwracalne warunki (np. Chłopcy z konstytucyjnie opóźnionym dojrzewaniem 46-48 i dziewczętami z jadłowstrętem psychicznym49) nie mają pełnych nadrobić wzrost gęstości mineralnej kości, jest prawdopodobne, że nasi pacjenci nigdy nie będzie w pełni odzyskać gęstość mineralną kości.
Wreszcie, psychospołeczne skutki opóźnienia zakończenia dojrzewania płciowego mogą być poważnym problemem. Potrzebne są dogłębne badania psychologicznych skutków leczenia agonistą LHRH u młodzieży w celu rozwiązania tego problemu.
Wnioskujemy, że wydłużenie okresu wzrostu poprzez opóźnienie indukowanego hormonem wzrostu senescencji umiarkowanie zwiększa wzrost dorosłych, ale zmniejsza gęstość mineralną kości u nastolatków o niskim wzroście. W przypadku większości nastolatków potencjalne korzyści z takiego leczenia nie przeważają nad ryzykiem. Stosowanie agonisty LHRH nie może być rutynowo zalecane do zwiększenia wzrostu u nastolatków krótkich z prawidłowym czasem dojrzewania.
[podobne: dermatologia dziecięca, nfz lista oczekujących do sanatorium, espumisan przed badaniem usg jamy brzusznej ]
[patrz też: dziś jestem blondynką, gumtree poznań zwierzaki, przodopochylenie miednicy ]